Tento článek píšeme tak trochu pro čtenáře a tak trochu pro naší konkurenci, aby si udělala jasno v tom, co vlastně používá. Správa barev je věda a pokud chceme, aby vymizely mýty, které tuto vědu provází, je třeba nazývat věci pravými jmény. Ne jednou jsme se totiž setkali se spojením slova kolorimetr a kalibrací tiskáren.
Takže pojďme si v tom udělat jasno…
Kolorimetr:
Je to zařízení, které slouží chromatičnosti (barevných vlastností) zdrojů světla. Je to pasivní přístroj, jenž snímá fotony skrze fotočlánky. Fotočlánky bývají opatřeny filtry, pro odlišení jednotlivých spekter světla (barevných odstínů). Obecně sleduje trichromatický vzor.
Kolorimetr vynalezl Jules Duboscq okolo roku 1870.
Ve správě barev se používá proto, že je to nejlevnější způsob, jak změřit barevné vlastnosti objektu. Takovýto kolorimetr nemá vlastní zdroj světla, proto se kolorimetry používají pouze pro měření monitorů, které jsou zdrojem světla.
Shrnuto:
- Nástroj psychofyzikální analýzy – poskytuje informaci ve formě založené na vnímání barev lidským okem
- Obsahuje senzor a data procesor
- K izolaci světelného spektra používá filtry
- Trichromatické vnímání (pozorovatel)
- Jednodušší než spektrofotometr
- Dobře zjišťuje odchylky podání barev za stejných podmínek
- Vhodný pro kontrolu kvality
Spektrofotometr:
Spektrofotometr, někdy chybně označován za spektrograf, je nástroj pro spektrofotometrii. Spektrofotometrie je způsob zjišťování vlastností objektů na základě pohlcování určitých vlnových délek. Tento přístroj je složitější než kolorimetr a taky bývá v praxi dražší. Princip lze popsat tak, že spektrofotometr vysílá elektromagnetické záření v určitém spektru vlnových délek a vyhodnocuje přijímaný signál. Můžeme o něm říci, že je schopen simulovat chování určitého světelného zdroje a světelného čidla (pozorovatele) a je tedy vhodný pro vyhodnocování metamerie (o metramerii si můžete přečíst v samostatném článku).
V praxi se využívá pro kalibraci tiskáren, kdy se s ním měří šachovnicové obrazce. Tam kolorimetr nelze použít, protože papír světlo nevytváří, ale pouze odraží, což je také fundamentální problém správy barev.
Shrnuto:
- Nástroj pro fyzikální analýzu – poskytuje vlnovou spektrální analýzu jako funkci vlnové délky
- K interpretaci výsledků nepotřebuje člověka
- Obsahuje senzor, data procesor, software pro zpracování dat
- Filtrace spektra se různí, ale je výrazně sofistikovanější než u kolorimetru
- Má mnoho kombinací světelných zdrojů/pozorovatelů
- Složitý nástroj
- Vhodný pro kontrolu kvality, výzkum, vývoj
One thought on “Jaký je rozdíl mezi kolorimetry a spektrofotometry?”