Metamerie je jev, kdy pozorovatel vnímá stejný barevný vjem za různých podmínek (osvětlení, objekty, atd).
Tento jev způsoben (ne)dokonalostí lidského oka, které nerozlišuje spektrální složení světla, ale rozlišuje vjemy – signály z oka. Oko je vybaveno třemi druhy čípků (ρ, γ, β-čípky), které lze přirovnat k filtrům R-G-B. Jakmile je určitý čípek podrážděn, vyšle příslušný signál do mozku. Tady je právě kámen úrazu. Signál do mozku nenese informaci o přesné vlnové délce zdroje světla. Proto dva různé objekty dokáží vyvolat jeden a ten samý vjem u pozorovatele. Nutno dodat, že bez tohoto jevu by správa barev nemohla existovat.
Druhy metamerie:
- Metamerie osvětlení
- Metamerie pozorovatele
Metamerie osvětlení:
Dva různé objekty pod určitým osvětlením vypadají stejně, ale při změně osvětlení, vypadají už jinak. Tohoto jevu se často dočkáte v supermarketech, kde jsou instalovány vhodně zvolené zdroje světla, tak aby třeba všechny rajčata vypadala krásná a čerstvá. Poté, co si je přineseme domů, tak zjistíme, že každé rajče vypadá jinak, do krásy mají daleko a o čerstvosti ani nemluvě.
Metamerie pozorovatele:
Metamerií pozorovatele označujeme situaci, kdy dva různí pozorovatelé označují dva různé objekty odlišně. Jeden je vnímá jako shodné a druhý je vnímá jako odlišné.
Cílem správy barev je nezachovávat barvy jako takové (je to nemožné), ale zachovat vjem. A aby toho mohlo být dosaženo, tak je nezbytné využít efektu metamerie.
Podrobněji se metamerií budeme zabývat v některém z příštích článků.
One thought on “Metamerie aneb proč rajčata v obchodě vypadají tak dobře”