Správa barev je systém postupů, nástroj a technik, které mají jediný cíl a to v digitálním světě barev zachovat, co možná největší schodu barev v rámci všech zařízení, se kterými pracujeme (monitory, tiskárny, skenery, fotoaparáty).
Výše zmíněný odstavec nelze interpretovat, jako že vám správa barev zachová barvy, tak jak jsou nebo tak jak je vidíte. To je zhola nemožné a to hned ze dvou důvodů.
- První je, že periferie jsou každá jiná a to i v rámci stejné řady a modelu a nelze dosáhnout stejného barevného podání na dvou různých zařízeních. A pokud se vám zdá, že ano, tak je to jenom v mezích tzn. metamerie, což je jev, kterým označujeme to, že za 2 různých podmínek pozorování, dostáváme stejný zrakový vjem. Mimo jiné se s tímto jevem pracuje i v samotném CMS.
- A druhý, neméně významný důvod je ten, že lidstvo nemá žádný nástroj na to, aby mohlo jakkoliv přesně zachovat barvy. Nemáme ani jeden jediný přesný matematický modul, který by popisoval přesně všechny barvy, tak jak je chápeme a vidíme my. To, co se používá v CMS (Color Managment System) dnes jsou nástroje vyvinuté před více než 70 lety, nicméně osvědčili se. 🙂
Proč tedy chtít něco takového? Důvod je jednoduchý. Protože při správném použití metod správy barev, tak i přes jeho nepřílišnou dokonalost, bohatě uspokojí nároky amatéra i profesionála. Základem je mít zkalibrované veškeré zařízení, které do řetězce práce s digitálními daty vstupují, zbytek už je o zkušenostech a spíše rutina.
Detailněji zde téma rozepisovat nebudeme, jelikož informací na téma správy barev je na internetu dost. O tom, jak si opatřit další informace si můžete přečíst v tomto rozcestníků informačních zdrojů o správě barev.